26 EKİM 1995: "KAFKAS" Türkiye Turnesine Samsun'dan Başladı.

KAFKAS HALKLARI KONFEDERASYONU

DEVLET HALK DANSLARI TOPLULUĞU "KAFKAS"

TÜRKİYE TURNESİNE SAMSUN’DAN BAŞLADI  

 

Abhazya Cumhuriyeti Kafkas Halkları Konfederasyonu Devlet Halk Dansları Topluluğu "KAFKAS" Türkiye turnesine, 26 Ekim 1995 günü Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nda binbeşyüz kişiye sunduğu program ile başladı.

 “KAFKAS” 

Abhazya savaşının sona ermesinin ardından 1994’te kurulan “KAFKAS” topluluğu çalışmalarını Abhazya’nın başkenti Akua (Sohum) ‘da sürdürüyor.

Sanat yönetmeliğini Kandit TARBA’nın yaptığı ve tüm Kafkasya’da ün yapmış 12 devlet sanatçısını bünyesinde barındıran topluluğun kadrosunda 18 Adige 14 Abhaz 3 Asetin 2 Çeçen ve 2 Abazin'in yanı sıra 2 de Türkiyeli sanatçı bulunuyor.

Kuruluşundan bu yana ilk gösterilerini Türkiye turnesinde sunan topluluğun repertuarında tüm Kafkasya halklarının geleneksel dansları bulunuyor.

16 dans sergileyen topluluğun sanat yönetmeni Kandit TARBA "KAFKAS" hakkında duygularını şöyle belirtti:

"Abhazya'daki savaş sırasında Kafkas halklarının eşine ender rastlanır dayanışmasını gördüğümüzde, ahd ettik ve savaş sonrası tüm bu halklardan oluşan bir topluluğun yine konfederasyon öncülüğünde kurulmasını istedik.A

macımız kısa süreli değil uzun vadeli çalışarak, birlik idealini ve Kafkasya sevgisini özellikle gençlere aşılamaktır.

Bu topluluk Birleşik Kafkasya'nın bir modeli olacak ve bütün Kafkas Halklarının bir arada olabileceğini gösterecektir. Şüphesiz ki Kafkasya'dan gösteri yapmak için her toplumda çok değerli ekipler geliyordur, ancak tüm Kafkasya'nın birliğini sembolize ettiği için “KAFKAS"ın desteklenmesi çok önemlidir." 

 

DERNEK BAŞKANI EREN GÜNGÖR'ÜN AÇILIŞ KONUŞMASI 

Değerli Misafirler,

11 Temmuz 1995 tarihinde resmen faaliyete başlayan derneğimiz çalışmalarını büyük bir hızla sürdürmektedir.

Yaklaşık dört aydır taşıdığı misyon çerçevesinde programlarını hazırlayan ve uygulayan derneğimiz, bugün büyük bir organizasyon ile karşınızdadır.

Abhazya Cumhuriyeti’nde 5 yıldır çalışmalarını sürdüren Kafkas Halkları Konfederasyonu Devlet Halk Dansları Topluluğu "KAFKAS"ın izleyeceğiniz göster­isi, sadece bir gösteriden ibaret olmayıp, sembolize ettiği 'Kafkasya Birliği'  misyonu ile de ayrı bir öneme sahiptir.

Kuruluş gerekçesi ve hedefi “Kafkasya Davasını yükseltmek ve Kafkasya Birliği mücadelesine destek olmak'”  olan, derneğimizin böyle bir organizasyonu gerçekleştirmesi bizler için son derece gurur vericidir.

Tarihsel tecrübelerimiz ve 1992'den beri yaşanan Abhazya ve Çeçenistan örnekleri bize göstermiştir ki; Kafkasyalıların dünya üzerinde varoluşları ancak ve ancak birlik ve dayanışma içinde olmaları sonucunda sağlanabilir.

Kafkasya'nın özgürlüğe kavuşması ve '”Bağımsız Birleşik Kafkasya Devleti"nin kurulması, birlik ve dayanışmanın somut ifadesi olan “Konfederasyon Hareketi”nin başarılı olmasına bağlıdır.

Demeğimiz bütün programlarını ve çalışma düzenini Kafkasya'daki bu güzel gelişmelere endekslemiştir. Önümüzdeki dönem içinde yapacağımız tüm çalışmalar bu çerçevede olacaktır.

Demeğimiz bünyesinde kurulan, Gençlik Komisyonu ve Hanımlar Komisyonu önümüzdeki dönem içinde koordineli olarak şu çalışmaları yapmayı planlamaktadır.

a- Arşiv ve kütüphane çalışması yapmak,

b- Bibliyografya hazırlamak, bülten çıkarmak,

c- Konferans, seminer, söyleşi vb. organizasyonlar düzenlemek,

d- Eğitsel kurslar düzenlemek,

e- Sergi, kermes ve kültür geceleri düzenlemek,

Değerli hemşerilerimiz; bizleri şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemenizi bekliyor; hepinize saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. 
SEYİR DEFTERİMİZ ÇALIŞMA DÖNEMLERİ 1995 - 1997 Çalışma Dönemi 26 EKİM 1995: "KAFKAS" Türkiye Turnesine Samsun'dan Başladı.