16 ARALIK 1995: "Çeçenistan ve Kafkasya Gerçeği" Adlı Konferans Düzenlendi.

“ÇEÇENİSTAN VE KAFKASYA GERÇEĞİ”  KONFERANSI 

İstanbul-Fatih Kuzey Kafkasyalılar Kültür Derneği Başkanı Ömer Aytek Kurmel ve Havza Belediye Başkanı Celal Er'in konuşmacı olarak bulunduğu panele kalabalık bir hemşehri topluluğumuz ve çok sayıda davetli katıldı.

Kuran-'ı Kerim ve duaların okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını yapan dernek başkanımız Eren Güngör Kafkasya'da 300 yıllık bir bağımsızlık mücadelesinden sonra yenik düşen Kafkas halklarının esaret zincirlerini teker teker kırmaya başladıklarını Abhazya ve Çeçenistan mücadelesinin bunun son iki örneği olduğunu söyledi.

'Kafkasya Davası"nın tanıtılması ve mücadelenin desteklenmesi için kamuoyundan destek beklediklerini söyleyen Eren Güngör, bu konuda büyük duyarlılık gösteren kadirşinas Türk halkına teşekkür ettiğini de ekledi.

Daha sonra kürsüye gelen İstanbul-Fatih Kuzey Kafkasyalılar Kültür Deneği Başkanı Ömer Aytek Kurmel ve Havza Belediye Başkanı Celal Er konuşmalarında, emperyalizmin Hazar Denizi'nden Karadeniz'e kadar olan bölgeyi yüzyıldır, işgali altında tutabilmek için baskı, sindirme ve asimilasyon politikası ile sindirildiğini ve SSCB’nin dağılması sonucunda bir an için kontrolü kaybeden Rusya’nın yanına taşeron olarak aldığı Hıristiyan Gürcü yönetimi ile birlikte Kafkasya’da yeniden savaş çıkartarak kontrolü yeniden ele geçirmeye çalıştığını belirttiler.

Rus politikacıların Kafkasya'ya hala bir Rusya toprağı gözüyle baktığını ve emperyalist politikalarını değiştirmediklerini ifade eden Kurmel ve Er, "Şu anda Kafkasya'nın özgürlük hareketine Çeçenistan öncü durum­dadır ve hiç bir zaman bu davadan vazgeçmeyeceklerdir. Günümüz Çeçenistan’ı Rusya için ikinci bir Afganistan olacaktır. Rusların hedefi Çeçensiz bir Çeçenistan oluşturmaktır. Çeçen direnişi kırıldığı gün, Ruslar geniş çaplı bir sürgün harekâtı başlatacaktır. Ama bunu asla başara­mayacaklardır. Onların sonu Afganistan'da olduğu gibi hüsran olacaktır” diye konuştular.

SEYİR DEFTERİMİZ ÇALIŞMA DÖNEMLERİ 1995 - 1997 Çalışma Dönemi 16 ARALIK 1995: "Çeçenistan ve Kafkasya Gerçeği" Adlı Konferans Düzenlendi.