17 NİSAN 2010: Derneğimiz 21 Mayıs'da Hayat Durmalı" Konulu Bildiri Yayınladı.

 21 MAYIS’DA
ACI HATIRALARIMIZ GÜNLÜK HAYATIMIZI DONDURMALI,
UMUTLARIMIZ GELECEĞİMİZİ AYDINLATMALIDIR…

Saygıdeğer Kafkasyalılar!

1991 yılından bu yana gerek anavatan Kafkasya’da gerekse Kafkas diasporalarında yas programlarıyla anılan ve halkımızın toplumsal hafızasında silinmeyecek şekilde iz bırakan “Büyük Kafkas Soykırımı ve Sürgünü”nün 146. yıldönümündeyiz.(1)

21 Mayıs günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da acılarımızın bir kez daha derinden hatırlandığı, ulusal bilincimizin ve geleceğe olan umudumuzun daha da güçlendirildiği bir yas günü olmalıdır.

Yas günü boyunca soykırımın ve sürgünün tüm acılarını yaşamaya, hissetmeye çalışmak, direniş ruhumuzu canlı tutmak ve sosyal hayatımızı bir günlüğüne dondurmak, yasımızı tüm hüznüyle yaşamak için bu günü artık fiili tatil günü ilan edelim.(2)

21 Mayıs yas günü her nerede bulunuyorsak, soykırım ve sürgün trajedisini ruhumuzda ve bedenimizde daha canlı hissetmek adına bir günlük “Soykırım ve Sürgün Orucu” tutalım.

Kafkas Soykırımı ve Sürgünü’nü ulusal çizgide anacak ve direniş ruhumuzu yükseltecek tüm dernek, vakıf vb. sivil toplum örgütlerimizin belirlediği merkezlerdeki etkinliklere katılalım. Etkinliklere katılamayacak kişiler ise bulundukları sosyal ortam içinde günün anlam ve önemini yaşatmalı ve hissettirmelidirler.

21 Mayıs yas günümüzü gölgeleyecek her türlü sosyal etkinliklerden kaçınılmalı, ev ve işyerlerimizde, TV veya benzeri medya araçlarındaki tüm eğlenceli programlar seyredilmemeli veya TV ve benzeri medya araçları gün boyunca kapatılmalıdır.

Kafkas Soykırımı ve Sürgünü’nü anma konusunda lojistik altyapısı hazır olan sivil toplum kuruluşlarımızdan temin edilebilecek günün anlam ve önemini içeren yaka kartı ve kokart benzeri semboller gün boyunca ev, işyeri vb. ortamlarda özellikle takılmalıdır. Kafkas Soykırımı ve Sürgünü’nü hatırlatıcı ve tanıtıcı afiş ve bildiriler, başta Kafkasyalılara ait işyerleri olmak üzere, konuya moral destek vereceği umulan tüm işyerlerine asılmaları teşvik edilmelidir.

Her türlü iletişim organları kullanılarak yerel, ulusal ve uluslararası basın organları başta olmak üzere uluslararası tüm iletişim kanallarına camiamız tarafından yapılan tüm etkinlikler yansıtılmalıdır. Dünya kamuoyunun dikkati yas günümüze, 21 Mayıs gününe çekilmelidir.

Kafkas Soykırımı ve Sürgünü’nün günümüzdeki sorumlusu Rusya Federasyonu’nun tüm iletişim kanallarına (başta konsolosluklar v.b. resmi organlar olmak üzere) protesto mesajları gönderilmeli ve çeşitli merkezlerdeki Rus konsolosluklarının önünde yapılması muhtemel demokratik protesto eylemleri tüm maddi ve manevi imkânlarla desteklenmelidir.

Saygılarımızla. 17.04.2010

SAMSUN BİRLEŞİK KAFKASYA DERNEĞİ(1) 01 Haziran 1990 yılında, döneminin olağanüstü koşulları altında Kafkasya’nın yeniden dirilişinin ilk işaret fişeklerini yakan Kafkas Halkları Konfederasyonu (Kafkasya Dağlı Halkları Birliği), Abhazya’nın başkenti Sohum’da yaptığı olağan toplantısında aldığı kararla 21 Mayıs gününü “Sürgünü Anma Günü” olarak kabul etmişti. Kafkas Halkları Konfederasyonu bu kararı ile 21 Mayıs 1864 tarihini, işgal ve sömürge altında tuttuğu Kafkasya topraklarında da yıllar yılı sözde “zafer günü” olarak kutlayan Rusya liderliğinin oyununu da bozmuştu. Kafkas Halkları Konfederasyonu’nun bu tarihi çıkışı ile 1991 Mayıs ayından itibaren öncelikle Sohum, Maykop, Nalçik, Çerkesk gibi merkezlerde başlayan Kafkas Soykırımı ve Sürgünü’nü anma etkinlikleri, bir süre sonra (niteliği ve niceliğinde değişimler yaşayarak) Kafkas diasporalarını da kapsayarak günümüze kadar devam etmiştir.

(2) Bu amaçla; İşçi, memur, v.b. meslek sınıfları ve öğrenciler sevk, izin ve rapor gibi imkanları kullanarak 21 Mayıs gününü boşaltabilirler.

 

 

SEYİR DEFTERİMİZ ÇALIŞMA DÖNEMLERİ 2008 - 2011 Çalışma Dönemi 17 NİSAN 2010: Derneğimiz 21 Mayıs'da Hayat Durmalı" Konulu Bildiri Yayınladı.