11-21 MAYIS 2006: II. "Kafkasya Günleri" Etkinlikleri Samsunlulara Sunuldu.

II. KAFKASYA GÜNLERİ

11 MAYIS 2006 Perşembe 

Saat: 19.00: Fotoğraf Sergisi Açılışı

(“Dünden Bugüne Kafkasya” - Atalarımız Nartlardan bugüne kadar Kafkas tarihi, kültürü ve coğrafyasını, Kafkasya’nın “Birlik ve Bağımsızlık Mücadelesi” sürecini tanıtıcı resim ve fotoğraflardan oluşuyordu. 10 gün sürdü.)             

Saat: 20.00: Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’nin 88. Kuruluş Yıldönümü Kutlaması – Cumhuriyeti tanıtıcı konuşmalar, şiirler ve sinevizyon gösterisi) 

 

 KUZEY KAFKASYA'NIN İSTİKLAL SAVAŞI 

Yazan: Prof. Aytek NAMİTOK  

Eğer aynı sebepler aynı sonuçları meydana getiriyorsa dört Kaf­kas memleketinin aynı zamanda yani 1918 Mayıs’ında istiklallerini ilan etmeleri manidardır. Kuzey Kafkasya’nın diğerlerinden önce is­tiklalini ilan etmesi de karakteris­tiktir. Kuzey Kafkasya nasıl ilk günlerden beri bütün Kafkasya’nın konfederasyon şeklinde birleşmesi lüzumunu ilan ederek ileri atılmışsa bağımsızlığını hepsinden önce ilan etmek suretiyle de komşularına örnek olmuştu.

11 Mayıs 1918 tarihinin manası sadece istiklalden ibaret değildir. Bunun istiklalden daha az mühim olmayan başka bir manası da vardır; O da bütün Kuzey Kafkas kabilelerinin bir bütün olduğunu kanuni şekilde ilan ederek daha önceleri Terekkale, kongresinin koyduğu esası kabul etmesidir.

Yakın istikbalin ne şekilde ge­lişeceğini bilmiyoruz. Fakat kötü­lük ve zulmün ebediyen muzaffer olamayacağına ve mağdur milletlerin hürriyetlerine kavuşacaklarına iman ediyoruz.

Tarih, kölelerin zamanla esaretten kurtuldukları gibi esir milletlerin de hürriyetlerine kavuştuklarını gösteriyor. Bunu bugün de görüyoruz.

Rusya’daki çılgın­lık ve terör bu tarihi ve kaçınılmaz kanununu tabii akışını durduramaz ve biz istikbale güvenle bakabili­riz. Fakat herşey Kafkaslıların man­tıki hareketlerine ve siyasi olgunluklarına bağlıdır. Bu hasletlerden mahrum olmadıklarını Kafkas'ı ta­nıyan Avrupalılar söylüyorlar. Me­sela Prof. Jorj Dümezil Avar diline ait bir makalesinde söyle diyor:“Kuzey Kafkasyalıları daha iyi ta­nıdıkça onlar hakkında daha fazla sempati ve hayranlık duyuyorum. Çılgın Avrupa’nın başucunda onla­rın temsilcilerinden şifa verici bir sena teşkil etmek temenni edilecek bir şeydir. Kuzey Kafkasyalıların ihtirası o kadar uzağa gitmiyor. On­ların, pek haklı olarak istek ve ga­yeleri bu sanayi kendi memleketlerinde kurmaktır.

Temenni edelim ki büyük Şamil'in ve ecdadımızın uğrunda o kadar kan döktükleri bu gaye çok yakın bir istikbalde gerçekleşsin.[1] 

Not: Prof, Aytek Namitok: Kuzey Kafkasya Milli Merkezi'nin İstanbul temsilcisi iken 26/27 Temmuz 1963 gecesi İstanbul’da vefat etti.     


12 MAYIS 2006 Cuma

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Son Samuray” ( Modern Japonya’nın doğuşunun bu sürükleyici ve duygusal destansı hikayesi ) 

 13 MAYIS 2006 Cumartesi           

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Cesur Yürek”  ( Kendi tarihsel sürecimizden de benzerlikler bulabileceğimiz bir yapıt. İskoç halkının özgürlük mücadelesi ) 

14 MAYIS 2006 Pazar           

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Vatansever” (Amerika’nın (ABD) uluslaşma sürecinden ve özgürlük mücadelesinden kesitler sunan duygu yüklü bir macera)) 

15 MAYIS 2006 Pazartesi           

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Gladyatör” ( Köle yapılan bir general, Gladyatör olan bir köle, imparatorluğa meydan okuyan bir Gladyatör ) 

16 MAYIS 2006 Salı            

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Son Mohikan” (Amerikan kolonilerinde İngiliz ve Fransız sömürgecilerinin arasındaki Amerikan yerlilerinin trajik öyküsü.) 

17 MAYIS 2006 Çarşamba           

Saat: 20.00 : Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Ölü Ozanlar Derneği” ( Görkemli bir oyunculuk, coşkulu bir hikaye ve özgürlüğün tadı ) 

18 MAYIS 2006 Perşembe           

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Özgürlüğün Bedeli” ( İrlanda halkının İngiliz sömürgeciliğine karşı mücadelesi,  Michael Collins’in portresinden aktarılmış. ) 

19 MAYIS 2006 Cuma           

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Jea’nne D’arc” ( Fransız Halk kahramanının destansı öyküsü )  

20 MAYIS 2006 Cumartesi           

Saat: 20.00: Film Gösterimi (Sinevizyon) : “Gandhi” ( Tek amaçları hürriyetlerini elde etmek olan bu kişi, başarı içinde kurduğu stratejiyi barış üstünde kurmuştu. Tek silahı ise insanlık duygularıydı) 

21 MAYIS 2006 Pazar 

Saat: 19.00: Büyük Kafkas Soykırımı ve Sürgününü Anma Toplantısı (Soykırım ve Sürgünü hatırlatıcı konuşmalar, şiirler ve sinevizyon gösterisi)    

Saat: 20.00: Adigece Mevlüt ve Dua (Büyük Kafkas Soykırımı ve Sürgününde kaybettiklerimiz için)   

 


Büyük “Kafkas Soykırım ve Sürgünü”nün

142. Matem Yıldönümü Açıklaması

21 Mayıs 1864!Kafkas tarihinin en hüzünlü ve kara sayfalarından biri.

Büyük “Kafkas Soykırım ve Sürgünü”nün 142. yıldönümünde acımasızca yokedilen yüzbinlerce masum insanımızı rahmetle anıyoruz.

Ruhları şad olsun…

Eli kanlı zorba işgalcileri ve sömürgecileri ise hiç affetmedik ve unutmadık!..

"Unutmayacağız" 

Samsun Birleşik Kafkasya Derneği[1] Bu makale Almanya’nın Münih Şehrinde yayınlanan Serbest Kafkasya adlı derginin Ağus­tos 1952 - 2 sayısının 18 inci sayfasından alınmıştır. Kafkasya Kültürel Dergi, Yıl: 1, Sayı: 1 (Mayıs-Haziran), sf: 2-3, Ankara 1964.
SEYİR DEFTERİMİZ ÇALIŞMA DÖNEMLERİ 2005 - 2008 Çalışma Dönemi 11-21 MAYIS 2006: II. "Kafkasya Günleri" Etkinlikleri Samsunlulara Sunuldu.