05 - 15 OCAK 2000: Çarşamba KKD'nin Düzenlediği "Çeçenistan Etkinlikleri"ne Derneğimizde Katıldı.

Çarşamba Kafkas Kültür Derneği’nin düzenlediği “Soykırım Fotoğrafları” Sergisi, “Kafkasya ve Çeçenistan” Paneli ve “Rusya’yı Tel’in Mitingi”ne derneğimizde tüm maddi ve manevi imkanlarıyla katkı sağladı.  

 

ÇARŞAMBA KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ ETKİNLİKLERİ  

“SOYKIRIM FOTOĞRAFLARI” SERGİSİ 

Tarih: 05 -15 Ocak 2000                                                                                                  Yer :  

Fotoğraf Sergisi açılış kurdelesini MHP Samsun Milletvekili Vedat Çınaroğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz beraber kestiler.

Çeçenistan’da yaşanan Rus vahşetini gözler önüne sermek ve kamuoyunu bu konuda bilgilendirmek amacıyla düzenlenen etkinlikler 5 Ocak 2000 Çarşamba günü bir fotoğraf sergisi ile başladı. Sergide Çeçenistan’da yaşanan Rus soykırımında hayatını kaybeden 8.000 sivilin, 18.000 yaralının ve 500.000 mültecinin acı tabloları gözler önüne serildi.

Açılışa Çarşamba Kaymakamı Ali BAKOĞLU ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ başta olmak üzere çok sayıda milletvekili, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve üyeleri de katıldı. Derneğimiz yönetim kurulunun ve çok sayıda üyemizin de katıldığı sergi açılışına ilgi oldukça yüksekti.

Fotoğraf sergisinin açılışından sonra bir basın toplantısı düzenlendi ve imza kampanyası başlatıldı.

Fotoğraf Sergisi’nde Çeçenistan’da yaşanan Rus soykırımında ve katliamlarında hayatını kaybeden 8.000 kişinin nasıl katledildikleri, 18.000 yaralının ve 450.000 mültecinin içler acısı durumlarını anlatan 250’ye yakın fotoğraf sergilendi. Sergiyi on gün boyunca yüzlerce kişi ziyaret etti.  

 

“KAFKASYA VE ÇEÇENİSTAN” PANELİ 

Tarih : 14 Ocak 2000                                                                                                      Yer : Halk Eğitim Merkezi                                                                                                Saat : 13.00 

Yöneticiliğini Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Şaban Kuzgun’un yaptığı Panel’e, konuşmacı olarak Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un sözcüsü Seyit Hasan Ebumüslim, Kafkas Vakfı Başkanı ve Kafkas Çeçen Dayanışma Komitesi Başkan Yardımcısı Mehdi Çetinbaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Anıl Çeçen ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hakan Kırımlı katıldılar.

Panelin başlangıcında Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, MHP Samsun Milletvekili Ahmet Aydın ve ANAP Samsun Milletvekili Mehmet Çakar Çeçenistan’daki soykırım hakkında konuşma yaptılar. 

 

 “RUSYA’YI TEL’İN” MİTİNGİ 

Tarih : 15 Ocak 2000                                                                                                       Yer : Çarşamba Belediye Meydanı                                                                                        Saat : 12.00 Saat 11.00

Çarşamba Kafkas Kültür Derneği önünde başlayan yürüyüş ile start alan son program Miting ile sona erdi.

Dernek önünde toplanarak yürüyüşe geçen kortej, “Rusya Çeçenistan’dan Defol”, “Çeçenler Ölüyor Dünya Bakıyor”, Çeçenya Ruslara Mezar Olacak”, “Bağımsız Çeçenya, Birleşik Kafkasya” “Katil Rusya”, “Katil Putin”, “Çeçenistan’a Uzanan Eller Kırılsın” şeklinde sloganlar atarak, mitingin yapılacağı Belediye Meydanı’na kadar yürüdü.

Düzenlenen mitinge, Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un sözcüsü Seyit Hasan Ebumüslim, Kafkas Vakfı Başkanı ve Kafkas Çeçen Dayanışma Komitesi Başkan Yardımcısı Mehdi Çetinbaş, MHP Samsun Milletvekili Ahmet Aydın ve FP Sivas Milletvekili Abdüllatif Şener, Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, BBP Genel Sekreter Yardımcısı Musa Malik Yıldırım ve Çarşamba Belediye Başkanı Nazif Kılıç, Samsun, Sinop, Ordu, Amasya, Çorum, Tokat ve Sivas illerinden yaklaşık 10.000 kişi katıldı. Mitingde ellerinde pankartlar taşıyan vatandaşlar Rus bayraklarını da yaktılar.
SEYİR DEFTERİMİZ ÇALIŞMA DÖNEMLERİ 1999 - 2001 Çalışma Dönemi 05 - 15 OCAK 2000: Çarşamba KKD'nin Düzenlediği "Çeçenistan Etkinlikleri"ne Derneğimizde Katıldı.